A RÓMAI KORI FÜRDŐK

Itt mindent megtalálsz, ami a római kori fürdőkkel kapcsolatos és amit tudni kell ezekről.

Fürdők szerkezete

A vizet, amellyel a fürdőket táplálták nagy ciszternákba gyűjtötték, és szelepekkel szabályozott csöveken továbbították, majd vezették a hideg vizes medencébe. A melegítésre szánt vizet a kazánba vezették, majd kellő hideg vízzel keverték és továbbították a meleg vizes medencébe.Az alábbi rajzon egy másik módszert látunk. A fürdőhelyiségben a forró levegő melegített fel egy félkör alakú katlant, állandó hőmérsékleten tartva azt, kihasználván, hogy a folyadékok hőáramlása következtében a hideg víz mélyre szállt, a meleg víz pedig felemelkedett. A meleg levegő a padló alatti pillérekkel alátámasztott üregekbe jutott tovább, majd a meleg vizes terem falait behálózó kerámia csőrendszeren keresztül felszállt a tetőn lévő szellőzőnyílásokhoz.A pillérekkel alátámasztott padló vastag és szigetelt volt, gyakran mégis nagyon átforrósodott, ezért a fürdőzők fatalpú papucsokat viseltek.

termalfurdo_romai_furdo.jpg

Az ókori római fürdő sémája

Részei:

 Aki ellátogat egy római fürdőbe, az hagyományosan a következő fürdőhelyiségekben fordul meg: tepidarium, caldarium, laconium és frigidarium.

A tepidarium (meleg fürdő, a latin tepidus = langyos szóból ered) egy langyos, vérkeringést kímélő helyiség és - a hideg és a forró fürdő között - regeneráló fürdőnek számít (a fürdőhelyiség hőmérséklete 37-39 °C). A helyiségben való tartózkodás rendszerint feszültségcsökkentő hatású és az itt tartózkodás ideje nincs behatárolva.

A caldariumot (forró fürdő, a latin calidus = forró szóból ered) néha gőzbarlangnak vagy aroma-gőzfürdőnek is hívják. A caldariumra jellemző a magas páratartalom (akár 100 %-os is lehet) és egy 42-50 °C-os sugárzó hő, ahol jól megizzadhatunk. Ugyanúgy, mint a tepidariumban, a meleg egyenletesen verődik vissza a kerámia- vagy terrakotta csempés falakról, padokról és mennyezetről. Az ideális tartózkodási idő ebben a helyiségben 30-40 perc.

A laconium (elnevezését feltehetőleg a lakon néptörzsről kapta) intenzív helyiségnek számít. Egy állandó kb. 55-65 °C-os hőmérsékleten a test legkésőbb 15 perc múlva erősen izzadni kezd. Legfeljebb egy órát lehet a helyiségben tartózkodni.

A frigidarium (hideg fürdő, a latin frigidus = hideg szóból ered) egy hideg helyiség. Az itt tartózkodás revitalizációra szolgál a sugárzó hőt kibocsátó helyiségben való hosszabb tartózkodást követően. Orvosi szempontból a meleg illetve forró helyiségekből a hideg klímába történő átmenetnek egészségileg fontos szerepe van. Ehhez társulhat még egy hideg zuhany vagy hideg vízbe (merülőmedence) történő lemerülés.

 

800px-caracalla-grundriss.jpg

Caracalla fürdőjének alaprajza



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 15
Heti: 38
Havi: 182
Össz.: 46 644

Látogatottság növelés
Oldal: Fürdők szerkezete
A RÓMAI KORI FÜRDŐK - © 2008 - 2024 - furodjokosan.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »